امروز: 27 خرداد 1398 - 17 ژوئن 2019 - 14 شوال 1440
 
...
تاریخ: 1396/3/21      ساعت: 13:34
تعداد بازدید:   6431
با اجراي پروژه هاي متعدد كيفيت محقق شده است:

افزايش ستاره هاي كيفي محصولات ايران خودرو

افزايش كيفيت محصولات توليدي از طريق بهبود مستمر در فرآيندها و زنجيره تامين و توليد، ركن اصلي فعاليت در ايران خودرو به شمار مي رود . به ويژه در سال هاي اخير با عبور از موضوع تيراژ توليد و دستيابي به سطح توليد يكنواخت و اقتصادي، ارتقاي كيفيت و توسعه محصولات از محورهاي اصلي فعاليت هاي ايران خودرو بوده است.

مقوله كيفيت در كليه فرآيندها از تامين و توليد تا خدمات پس از فروش گروه صنعتي ايران خودرو سرفصل فعاليت ها قرار گرفته و نتايج ارزيابي هايي كه از سوي شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران منتشر مي شود نيز مويد اين امر است.در روش جديد ارزشيابي كيفي خودروهاي توليد داخل كه از دي ماه سال 1394 با مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت و توسط شركت بازرسي كيفيت و استاندارد به اجرا گذاشته شده، ديدگاه ها و نظرات مشتريان با شاخص هاي سختگيرانه اي به كار گرفته مي شود .در اين روش خودروها در دو مرحله استاتيك و ديناميك مورد ارزيابي قرار مي گيرند. در مرحله استاتيك، خودرو از نظر پارامترهاي ظاهري، درز و فواصل بدنه، هم سطحي قطعات و رنگ مورد ارزشيابي قرار مي گيرند و در مرحله ديناميك، عملكرد كلي سيستم هاي خودرو مانند عملكرد موتور، تعليق و ترمز، فرمان، سيستم هاي الكترونيكي خودرو و... مورد ارزشيابي قرار مي گيرند. در اين روش، تمركز اصلي بر ايرادات ايمني و عملكردي خودروها با محور قرار دادن نظرات مشتريان است به نحوي كه در صورت بروز ايرادات ايمني يا عملكردي بارز، خط توليد خودروساز متوقف و از تحويل اين خودروها به مشتري جلوگيري به عمل مي آيد.


درصورت بروز ايرادات مهم و عملكردي، ايرادات با نمره و وزن بالايي در ارزيابي ها لحاظ مي شود. نمرات نهايي و سطح كيفي هر خودرو با نشان ستاره در گزارش هاي شركت بازرسي لحاظ مي شود. روش نوين ارزيابي شركت بازرسي مطابق با استانداردهاي و رويه هاي جهاني است.


افزايش ستاره در محصولات ايران خودرو


اجراي پروژه هاي ارتقاي كيفيت در بخش هاي مختلف ايران خودرو، در چندماه اخير به ثمر نشسته و منجر به افزايش ستاره هاي كيفي محصولات ايران خودرو شده است.


تندر 90 و محصول رانا در سال گذشته سه ستاره كيفيت را به دست آورده اند. محصول پرطرفدار و جوان پسند ايران خودرو يعني پژو 206 هاچ بك در مهرماه سال گذشته 2 ستاره كيفيت داشت كه توانست در آبان ماه اين سال تعداد ستاره هاي خود را به 3 ستاره افزايش دهد. 206 صندوقدار نيز در شهريورماه 95 توانست تعداد ستاره هاي خود را از 2 به 3 ستاره ارتقا دهد.


همچنين وانت تندر ايران خودرو در سال گذشته با كسب سه ستاره كيفيت توانست صدرنشين جدول سطوح كيفي وانت هاي توليد داخل شود. دنا نيز از ديگر محصولات ايران خودرو در سال 95  دوستاره شد.


تندر اتوماتيك ايران خودرو هم به جمع 4 ستاره ها پيوست


در ارديبهشت ماه سال جاري گزارش منتشر شده از سوي شركت بازررسي و استاندارد ايران مبين افزايش ستاره هاي تندر اتوماتيك ايران خودرو بود. در اين گزارش تندر اتوماتيك ايران خودرو از سطح كيفي 3 ستاره به 4ستاره ارتقا يافته است. همچنين در همين ماه،‌ گروه صنعتي ايران خودرو در ارزشيابي شركت رنو، موسوم به آديت جامع 00611 در بين كارخانه هاي توليدكننده محصولات رنو در منطقه،‌ موفق به كسب نشان برتر و درخشان سبز شد. اين موضوع نشان دهنده اهتمام ايران خودرو در كسب بالاترين عناوين از سوي سازمان هاي ارزيابي كننده است. در اين ميان شركت ايران خودرو با ارائه طرح فيس ليفت تندر ، موسوم به تندرپلاس، رويكردي مستمر و همه جانبه ايي را در استمرار مسير ارتقاء كيفيت محصولات رنو توليدي خود در پيش گرفته است.


سورن دو ستاره شد


در فروردين ماه سال جاري سمند سورن ايران خودرو توانست از يك ستاره عبور كرده و دوستاره كيفيت را از آن خود كند. در سال 96 پروژه هاي بهبود كيفي در ايران خودرو درحال به بار نشستن است و در دو ماه ابتدايي امسال محصولات ايران خودرو توانستند دو ستاره به سبد ستاره هاي كيفيت خود بيفزايند.


سوزوكي گراند ويتارا 4 ستاره شد


ايران خودرو خراسان از سايت هاي توليدي گروه صنعتي ايران خودرو محسوب مي شود . اين سايت كه توليد محصولات سوزوكي گراندويتارا، هايما و 405 را برعهده دارد برنامه هاي متنوع و پروژه هاي كيفي متعددي را براي بهبود محصول به اجرا گذاشته است.


در دي ماه سال گذشته محصول سوزوكي گراندويتارا توانست از سطح سه ستاره به چهار ستاره كيفي ارتقا يابد. اين خودرو، توانست با اجراي برنامه هاي بهبود متعدد در فرآيند توليد جايگاه كيفي خود را در ميان محصولات هم كلاس ارتقا دهد. پيگيري مستمر ايرادات مرتبط با قطعات و مجموعه ها از سازندگان،  برنامه ريزي و اجراي مستمر مميزي مطابق با الزامات تعريف شده و پي گيري اقدامات اصلاحي را از جمله دلايل ارتقاي كيفي محصولات ايران خودرو خراسان بوده است.


پايش وضعيت آلايندگي و تطابق توليد محصولات با همكاري سازمان ملي استاندارد و سازمان حفاظت از محيط زيست، بازنگری و تثبیت ابزارهای سیستم تولید و کیفیت درسالن های بدنه، رنگ و مونتاژ شامل آموزش به کارکنان، بازنگری و به روزآوری ابزارهای سیستم و همکاری در طرح ریزی فرآیندهای کیفی مربوط به پروژه ERP/SAP را از ديگر اقدامات انجام شده در واحد کیفیت سایت خراسان است.


نقشه راه كيفي ايران خودرو


بر اساس نقشه راه ترسيم شده براي ارتقاء سطح كيفي محصولات توليدي ايران خودرو، همه محصولات اين شركت داراي برنامه مشخصي براي كسب ستاره هاي كيفي هستند.


همانطور كه اشاره شد، پروژه هاي بهبود كيفيت در زنجيره توليد ايران خودرو از تامين تا خدمات پس از فروش به اجرا گذاشته شده است، نتايج ارزيابي ها نيز حكايت از بهبود در آن دارد. كليه محصولات ايران خودرو درسال گذشته در شاخص IQS (تعداد ايراد اعلام شده از سوي مشتريان در 100 دستگاه خودروي تحويل شده) نيز بهبود 8 تا 26 درصدي را تجربه كردند. همچنين در سه حوزه محصول،  فروش و خدمات پس از فروش علاوه بر حفظ سطح كيفي از سال 94، افزايش دو درصدي در ميزان رضايت از كيفيت محصولات و افزايش 5 درصدي بهبود در حوزه فروش و خدمات پس از فروش حاصل شده است.


كسب نتايج و ارتقاي سطح كيفي محصولات مرهون اقدامات مشترك و نظام يافته كليه واحدهاي سازماني ايران خودرو است. واحدهاي  زنجيره ارزش گروه صنعتي ايران خودرو از حوزه تامين تا خدمات پس از فروش به طور يكپارچه و هماهنگ، پروژه هاي بهبود كيفيت را در راستاي كيفي سازي محصولات و ارتقاء سطح رضايت مندي مشتريان،  با  تمركز  بر نظر مشتريان در سرلوحه اقدامات خود قرار داده اند.


برنامه هاي سال 96 براي افزايش ستاره هاي كيفي


ارتقاي كيفيت در تمام بخش هاي زنجيره ارزش توليد ايران خودرو در اولويت قرار دارد. براي سال 96 نيز برنامه هاي متنوعي پيش بيني شده كه با اجراي آن ستاره هاي كيفت محصولات افزايش خواهد يافت. ارتقاي سطح كيفي محصولات توليدي، سيستم ها، پروژه هاي انواع موتور و پروژه هاي زير ساختاري از جمله برنامه هاي سال جاري است.


اجراي سيستم هاي توليد و كيفيت در تمامي فرآيند ها با رويكرد اثر بخشي شامل مديريت ديداری، ماتريس تضمين کيفيت ، جلسات مديريت بر نتايج كيفي نيز از ديگر اولويت هاي ترسيم شده براي تحقق در سال جاري است.


مهار نوسانات كيفي در شاخص كيفيت، كاهش ايرادات موتوري از نظر مشتريان، كاهش شكايت رنگ با منشا فرآيند، بهبود كيفيت دوام قطعات بر مبناي شاخص هاي CSI دوام و C100 شش ماهه از ديگر پروژه هاي تدوين شده است.


بهبود كيفيت قطعات و مجموعه هاي خاص مانند گيربكش ، صندلي ، چراغ ها ، سيستم تعليق و جلوبندي ، كاهش هزينه هاي كيفي خدمات پس از فروش مرتبط با قطعه و انتقال آن به سازندگان قطعات، اجراي سيستم کنترل Tower Control ، بازنگري انبار داغي قطعات و تبديل به آزمايشگاه براي قطعات خاص، بازنگري استاندارد آديت محصول بر مبناي نظرات مشتريان و استقرار فرايند آديت يا ميزان فرسودگي خودرو بعد از مدت مشخص نيز در برنامه هاي بهبود براي سال 96 تبيين شده است.


 

نظر شما درباره این خبر
نام:
پست الکترونیکی:  
 
 

صفحه اصلی نقشه سایت درباره ما تماس با ما
مدیریت ارتباطات و امور بین الملل گروه صنعتی ایران خودرو