پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۴۶۷۸ شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷ تعداد بازدید: ۲۸۴۴ Print View

رانندگان بد، معلم خودرو‌های خودران می‌شوند

گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد با استفاده از عادت‌های بد رانندگان انگلیسی به یک فناوری جدید خودروهای خودران آموزش می‌دهند تا مانند انسان فکر کند و در مقابل چالش‌هایی که در خیابان روبرو می‌شود، مانند انسان واکنش نشان دهد.

رانندگان بد، معلم خودرو‌های خودران می‌شوند

این فناوری برای تحلیل تصاویر و ویدئوهای مربوط به هزاران دوربین مدار بسته و پهپاد، هرگونه حرکت رانندگان در جاده را رصد می‌کند.
در مرحله بعد با استفاده از ماشین یادگیری رفتار طبیعی انسان در هر وضعیتی پیش بینی می‌شود و سناریوهایی شبیه سازی شده از شرایط واقعی ارائه می‌شود. به این ترتیب خودروهای خودران می‌آموزند در هر وضعیتی چگونه عمل کنند.
به گفته محققان بسیاری از ویدئوهایی که برای آموزش این فناوری خودروهای خودران استفاده شده مربوط به رانندگان خاطی است. به عبارت دیگر در این سیستم از ویدئوهای واقعی استفاده می‌شود بنابراین کیفیت رانندگی افراد در آن با شرایط واقعی قابل مقایسه است.
در اصل محققان در این پژوهش قصد داشتند رفتار واقعی رانندگان در جاده‌ها را به سیستم بیاموزند.
این فناوری علاوه بر رفتار رانندگان، حرکات عابران، دوچرخه و موتور سواران را نیز تحلیل می‌کند تا رفتار آنان در سناریوهای مختلف و بیشمار را بررسی و پیش بینی کند.
فناوری مذکور سال آینده در دو پروژه آزمایشی استفاده می‌شود که هزینه ۷ میلیون پوندی آنها از سوی دولت تعیین شده است. هدف این پروژه‌ها آزمایش خودروهای خودران در جاده است.