پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو

ایکوپرس

شناسه خبر: ۱۴۷۶۱ شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴ تعداد بازدید: ۷۰۶ Print View

در نشست مديرعامل ايران خودرو و رئيس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران تاكيد شد:

بهينه سازي فرآيندهاي گمركي ايران خودرو

به منظور رفع مشكلات و بازنگری در فرآیندهای فيمابين ايران خودرو و گمرك جمهوري اسلامي ايران در راستای تسهيل در امور اجرايي و هموار كردن مسیر تولید و همچنین رفع موانع موجود در امور گمركی، نشستي با حضور مقیمی مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو و میراشرفی رئیس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

بهينه سازي فرآيندهاي گمركي ايران خودرو

به گزارش ايكوپرس،‌ در اين نشست، تصميماتي مبني بر بهبود  امور و رفع موانع موجود در مسير ترخيص قطعات و کالاهای ايران خودرو از گمرك اتخاذ شد.
برمبناي اين گزارش، استفاده از تسهيلات خودروهای فرسوده مربوط به سنوات قبل و پرداخت مطالبات ايران خودرو بابت اسقاط این خودروها در طرح نوسازي ناوگان حمل و نقل شهري در قالب استفاده از تخفيفات ترجيحي در پرداخت حقوق ورودی کالاهای وارداتی گروه صنعتی ایران خودرو از جمله اين توافقات است.
در همين پيوند،‌ تسريع در ترخيص برخي كالاها و قطعات مانده در گمرك از جمله بخشي از قالب هاي محصول جديد ايران خودرو در دستور كار گمرك قرار گرفته است.
طبق مذاكرات صورت گرفته، گمرك جمهوري اسلامي ايران موافقت خود را با افزودن سرویس كاری در روزهاي تعطيل و يا پايان ساعت كاري عادی، براي تسريع در فرآيند امور گمركی و ترخيص كالاهاي ايران خودرو اعلام كرده است.
همچنين گمرك جمهوري اسلامي ايران همكاري لازم براي ترخيص كالا به صورت نسيه تا 90 درصد از ارزش محموله هاي ايران خودرو و همچنين ترخيص درصدي با حداقل اسناد گمركي را خواهد داشت. ايجاد و تحقق فعالان مجاز اقتصادي براي تسريع در حل مسايل گمركي و ترخیص ایمن نيز از ديگر تفاهمات صورت گرفته ايران خودرو با گمرك است.
گفتني است،‌ تصميمات اتخاذ شده در حوزه ترخيص كالا و قطعات شامل زنجيره تامين ايران خودرو و قطعه سازان نيز مي شود.